QUO VADIS RATOWNIKU? – DROGOWSKAZ

Inne06-11-2012 | admin

W swoich szkoleniach i akcjach wykorzystujemy nowoczesny sprzęt elektroniczny, innowacyjne systemy i metody prowadzenia działań ratowniczych. Ratownicy wyszkoleni są do prowadzenia działań: gaśniczych, poszukiwawczo-ratowniczych, medycznych, wysokościowych, technicznych
i wodnych.

Podczas spotkania omówiliśmy problemy z jakimi borykają się poszczególne grupy i sekcje na swoim terenie. Najważniejszym okazał się brak wiedzy o istnieniu grup poszukiwawczo ratowniczych (na szczeblach powiatowym, wojewódzkim i krajowym) oraz brak wsparcia i przedstawiciela w takich instytucjach jak: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji. Wnioskujemy zatem o spotkanie z Prezesem ZG ZOSP RP dh Waldemarem Pawlakiem, celem poruszenia następujących tematów, dotyczących dalszego naszego funkcjonowania w strukturach ratowniczych:

1. Prezentacji naszych jednostek /siły i środki, akcje, struktura ogólnopolska i rozmieszczenie/
  2. Utworzenia komórki ds. grup specjalistycznych /grup poszukiwawczo ratowniczych/ przy ZG OSP RP
  3. Sposobu finansowania
  4. Dostępu do szkoleń
  5. Reprezentowania interesów grup w konsultacjach nad zmianami prawnymi

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących stowarzyszeń:

• OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Łódź – Jędrzejów,
  • Sekcja Poszukiwawczo Ratownicza OSP Biegonice,